Rozliczenie podatku z Irlandii

W ciągu ostatnich lat spora liczba Polaków wyemigrowała do Irlandii w poszukiwaniu pracy. Jednak z przywilejem legalnej pracy wiążą się też obowiązki w postaci podatków. Każdorazowo z Twojego wynagrodzenia potrącana jest określona kwota na podatek dochodowy.

Zapewne wiesz, że część albo nawet 100% odprowadzonego podatku masz prawo odzyskać, nawet do czterech lat wstecz!
Zwrot podatku z Irlandii jest trybem zgodnym z prawem. Przepisy prawa podatkowego określają pewną kwotę zwolnioną z podatku, jaką masz prawo zarobić w ciągu roku bez opodatkowania. Znaczy to, że gdy Twoje roczne dochody nie przekroczyły tej sumy, jesteś uprawniony odzyskać pobrany podatek w całości.

Jeśli natomiast znalazłeś się wśród osób o większych dochodach, organ podatkowy wypłaci jedynie podatek nadpłacony.

Kwota zwrotu taksu jest uzależniona głównie od kwoty rocznych zarobków i odprowadzonego podatku.

O odzyskanie podatku z Irlandii masz prawo starać się za ostatnie 4 lata. masz prawo dokonać tego osobiście lub zatrudnić profesjonalną firmę. W pierwszym przypadku plusem jest to, że nie trzeba płacić za pomoc, ale w takiej sytuacji naraża się na duże niebezpieczeństwo błędnego przeprowadzenia procesu zwrotu.

W przypadku gdy nie posiadasz żadnego z wymaganych dokumentów, najlepiej zdecyduj się na zatrudnienie doświadczonego przedstawiciela, który postara się je dla Ciebie pozyskać a wtedy będziesz w stanie ubiegać się o zwrot należących Ci się pieniędzy! Również w sytuacji gdy wyjechałeś już z Irlandii – wygodniej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. W takiej sytuacji proces zwrotu podatku skróci się do kilku łatwych działań.


Aby rozpocząć procedurę odzyskiwania pieniędzy wystarczy jedynie zarejestrować się na stronie internetowej, wysyłając umieszczony tam Formularz, po wypisaniu którego natychmiast otrzymasz wiadomość e-mail z instrukcjami trybu zwrotu oraz spisem potrzebnych dokumentów. Następnie należy je wysłać tradycyjną pocztą albo kurierem na koszt firmy.

Następnie wystarczy już tylko oczekiwać na zwrot podatku. To firma wypełni dla Ciebie dokumenty podatkowe i dostarczy je do zagranicznego urzędu podatkowego, z którym potem pozostanie w kontakcie, w celu kontrolowania oraz ponaglania procedury zwrotu.

O jego postępach będzie Cię na bieżąco informować wiadomością elektroniczną. Irlandzki urząd skarbowy przesyła zwrot podatku w postaci czeku. Jeżeli opuściłeś już Irlandię, jego realizacja może przysporzyć pewne kłopoty. Nie wystąpią one w przypadku skorzystania z usług renomowanej firmy, bo wypłaca ona pieniądze przelewem na wskazane przez Ciebie konto bankowe w dowolnym kraju.

Czas trwania zwrot podatku z Irlandii średnio wynosi od 45 do 90 dni, jednak może przedłużyć się jeżeli ubiegasz się o zwrot samemu. Przeważnie pojawiające się kłopoty to ginięcie wysłanych formularzy, ich błędne wypełnienie, bałagan biurokratyczny, czy zbyt powolna praca pracowników skarbówki.

Wielu rodaków zarabiających za granicą nie wie o możliwości zwrotu należnego podatku albo o nim wie, lecz nie ubiega się o niego, nie mając czasu lub chęci na chodzenie po biurach i wypisywanie druków.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>